Kitarrifestivali 3. päev

Käisin eile õhtul Pärimusmuusika Aidas kolmel Viljandi Kitarrifestivali programmi kuulunud kontserdil.

Kitarriorkester #viljandikitarrifestival #eesti #viljandi #guitar #orchestra

A photo posted by Andres Laiapea (@minginimi) on

Kõigepealt esines 24-liikmeline kitarriorkester Andre Maakeri juhtimisel. Ma vaatasin, et Guinnessi rekord, mis püstitati 2009. aastal Poolas ühel festivalil, on 6346-liikmeline kitarriansambel. Ei tea, kas see seal midagi mängida ka suutis, aga eile esinenud orkester, mis koguneski nüüd selle festivali raames, oli juba kenasti kokku harjutanud ja esitas täiesti kuulatavaid lugusid. Joni Mitchelli “Big Yellow Taxi” sisaldas koguni vokaalosa. Kelly Vask on nüüd arvatavasti üks vähestest inimestest maailmas või vähemalt Eestis, kes on laulnud nii suure hulga kitarride saatel.

Kui sellid ehk õpipoisid ja -tüdrukud lõpetasid, siis näitasid oma oskusi meistrid ehk Bad Habits Trio, kuhu kuuluvad Maaker (kitarr), Peedu Kass (kontrabass) ja Ahto Abner (trummid). Maaker rääkis muu hulgas, et pani esinemise alguses kalendrisse kogemata kirja valele kuule ning kirjutas sellele mõeldes loo “November”, aga pärast enam pealkirja muuta ei saanud, sest kõik noodid olid pandud ju kirja sellest lähtudes. Ja see kõlas tõesti nagu hilissügis – mitte oktoober, vaid november. Laule on tehtud küll ka oktoobrist, aga november kõlab ikka paremini…

YouTube näitab, et on olemas ka Bad Habit Trio. Nii et tuleb olla ettevaatlik, et neid mitte segamini ajada.

Robert Jürjendali juubelikontsert #viljandikitarrifestival #eesti #viljandi

A video posted by Andres Laiapea (@minginimi) on

Õhtu lõpetas Robert Jürjendali suurejooneline juubelikontsert, väikest kildu sellest võib kuulda ülal, kus toimus ühtlasi tema uue kauamängiva “Lihtminevik” esmaesitlus. Minu kui tavalise kuulaja jaoks oli see festivali senine kõrgpunkt.

Jürjendal luges alguses ette kümneid nimesid, kellega ta on koostööd teinud (mõni võis jääda seejuures veel isegi mainimata), mõned olid laval, osad istusid saalis, ja sinna otsa tuli lugu “Lõputu teekond”. Üldse esimest korda kõlas eile lavalt “Mõte”. Veidi pikemalt kirjutan sellest kontserdist ja tema muusikast kindlasti hiljem mujal.

Täna on kitarrifestivali eelviimane õhtu, homme algavad kontserdid Viljandis juba kella kolmest päeval. Nii et kui kell 12 Tallinnas bussi peale istuda, siis jõuab veel ilusti paar kontserti ära kuulata – tagasi läheb viimane buss Viljandist kell seitse.