Folgipäevik (28.07.2016)

Mõned killud eile alanud Viljandi pärimusmuusika festivalilt.

Tintura Viljandi folgi avamisel #viljandifolk #folk2016 #tintura #folk #viljandi #karoliinakreintaal

A video posted by Andres Laiapea (@minginimi) on

Päeval toimunud avamisele jõudsin väikese hilinemisega. Umbes selleks ajaks, kui president oma sõnavõtuga esinema läks. Kõige sügavama mulje jättis siis Tintura laul koos selle juurde kuulunud liikumiskavaga. Neil tuleb nüüd pikem esinemine, aga see on alles öösel kell üks ja sellele peaks mul eelnema tänase päevakava kohaselt 11 tundi mööda folki kondamist. Nii et… tahaks küll kuulama minna, aga eks paistab, kas ma selleks ajaks veel elus olen.

Esinevad etnolaagris osalenud #viljandi #folk #viljandifolk #folk2016 #eesti #estonia

A photo posted by Andres Laiapea (@minginimi) on

Etnolaagris osalenute kontserdil oli kõige meeldejäävam see koht, kus esitati Kanadast või Austraaliast (täpselt ei mäletagi) tulnud osalejate poolt õpetatud Jaapani laulu. Üldse huvitav rahvusvaheline kogum ja kava, nagu ka järgnenud eriprojekt “Naiste hääl”, mis oli olnud koos vaid mõned päevad.

Vihm folki ei peata #viljandifolk #folk2016 #viljandi #folk #eesti #estonia #visitestonia

A photo posted by Andres Laiapea (@minginimi) on

Juuresoleval fotol ei ole vihmapiisku küll näha, aga inimeste olekust võib mõista, et selle kontserdi ajal tuli lõpuks päris padukat. Kuid “Naiste hääl” kõlas edasi ning ka osa publikust jäi paigale. Äike, vihm ja pori – mis oleks folk ilma nendeta?

TÜ VKA rahvusliku metallitöö eriala näituse pühalik sisseõnnistamine #tyvka #viljandi #metallitöö

A photo posted by Andres Laiapea (@minginimi) on

Folgi ajal toimub Viljandis ka palju selliseid üritusi, mis ei kuulu otseselt festivali programmi, kuid üritavad saada osa sellega kaasnevast tähelepanust, köita publikut. Selle foto pealt ei ole see hästi näha, aga seal konteineri otsas seisab päris kirikuõpetaja, kellel on käes kuldne rist. Eelnevalt oli ta pannud põlema viirukiküünlad ja pidanud juba väikese jutluse. Nii käis konteineris avatud näituse pühalik sisseõnnistamine.

Väga meeleoluka kontserdi andsid ka Torupilli Jussi Trio ja Schönbergi kvartett. Neid võib kuulda uuesti homme õhtul kell kümme. Samuti esineb siis paar tundi hiljem taas “Naiste hääl”, mille liikmeskond eelmainituga ühe isiku osas kattub. Üldse on päris paljud tegelased esindatud folgil sel aastal mitmes koosluses. Toodud foto on samas jälle puudulik, sest selle pealt ei ole hästi näha, et keskel seisval tüdrukul on sõrmede otsas väike jänes.

JEBI (Korea) #viljandifolk #folk2016 #viljandi #folk #jebi #korea

A video posted by Andres Laiapea (@minginimi) on

Lõpuks kuulasin veel Korea kunstiansamblit Jebi, mis tegi samuti võimsa etteaste. Seejärel läksin koju, kavatsusega minna hiljem tagasi suurele õhtusele kontserdile, millest ETV tegi otseülekande, aga vaatasingi seda pärast hoopis telekast, sest taevas oli läinud päris pilve ja tundus, et võib hakata taas vihma sadama. Telekast oligi see ilmselt huvitavam, sest kohapeal paistis olevat nii palju rahvast, et seal poleks näinud midagi.

Kes Viljandi ei jõua, need saavad kuulata mõningaid kontserte Klassikaraadio vahendusel, aga mitte kõiki. Näiteks täna õhtul kell kaheksa kõlab Jaani kirikus Unejõgi, mille loonutega tehtud väikest intervjuud saab lugeda kultuur.info lehelt, aga sellest kontserdist ülekannet ei tehta. Tuleb kohale minna.