Viljandi folk 2023 (fotoreportaaž)

Neljapäev, 27. juuli 2023

XXX Viljandi pärimusmuusika festival on alanud. Mina olin kaevumäel (nina otsas mingi puru) kohal juba enne seda, kui rongkäik sinna jõudis.

Pärast pidulikku avatseremooniat suundusin ma kuulama Ruhnu viiuliorkestrit. Kuna president Alar Karis koos saatjaskonnaga (näha pildil) jõudis sinna alles veidi pärast kontserdi algust, olgu siinkohal mainitud, et Lee Taul avaldas sissejuhatavas sõnavõtus lootust, et Eesti riik võimaldab Ruhnule peagi merekindla sõiduvahendi (praegusel esineb tehnilisi rikkeid). Ühineme selle sooviga!

Sattusin samas tunnistajaks ka sellele, kuidas Sakala fotograaf Elmo Riig (väljasirutatud käega) andis heliproovi siirdunud muusikutele korralduse peatuda, sättis kompositsiooni paika ja tegi neist pilti. Fotograafi taga (paremal servas) on näha muhelemas Sakala kultuurireporter Margus Haav.

Edasi suundusin Pärimusmuusika Aita, kus esinesid tänavu laste etnolaagris osalenud noored. Kahjuks näitas telefon pärast selle väikese videolõigu Instagrami postitamist, et sel hakkab aku tühjaks saama, mistõttu otsustasin fotode ja videosalvestuste tegemise selleks päevaks lõpetada. Festivali algusest ei olnud siis möödunud veel nelja tundigi. Nii et tasub ikka ise kohale tulla, kui sellest osa tahate saada.

Reede, 28. juuli 2023

Esimene välisartist, keda ma tänavu kuulama jõudsin, oli Tiibeti pärimusmuusik Loten Namling, kes on sündinud Indias ning elab Šveitsis. See ei olnud tal esimene kord Eestis esineda, aga oli minul esimene kord teda kuulata – läksin teda kuulama tänu ühe inimese soovitusele, kes kuulis teda esinemas läinud aastal pärimusmuusika lõikuspeol.

Sel aastal toimusid folgifestivali raames esimest korda kontserdid ka Viljandi baptistikirikus. Täpsemalt küll ainult kaks kontserti, aga need mõlemad olid küllaltki huvitavad. Esimese andsid Tuulikki Bartosik ja Sander Mölder.

Nende kahe kontserdi vahel käisin ma festivali põhialal. Ülaltoodud video on tegelikult väike tööõnnetus, sest tahtsin postitada Instagrami sellest laulust hoopis ühe teise lõigu, aga ajasin tehtud salvestused kogemata segamini. Kuna ma seda siis enne postitamist üle ei kuulanud, läkski üles vale lõik. Tegijal ikka juhtub!

Kui ma baptistikiriku juurde tagasi jõudsin, oli seal 15 minutit enne kontserdi algust juba selline saba, mis kasvas veel poole pikemaks. Kirik sai puupüsti rahvast täis ja kõiki huvilisi sinna sisse ei lastudki. Osad kuulasid Pärt Uusbergi “Regiväli” ettekannet kiriku kõrval õues avatud akende all.

Suundusin seejärel jälle tagasi põhialale, kus käisin veel Trad.Attack!-i ja Tintura kontsertidel, aga ma ei viitsinud nii hilja õhtul telefoniga enam rohkem pilte teha.

Laupäev, 29. juuli 2023

Folgi laupäevase kava avas Veljo Tormise loomingule pühendatud kontsert, kus esinejateks osutusid kontserdikülastajad ise. Kuna seal oli tegelikult suht suur osakaal inimestel, kes on ka varem kusagil kooris laulnud, kujunes tulemus kaunikesti kenaks.

Noored pärimusbändid kaevumäel. Kui arvate, et ülaltoodud video annab sellest kontserdist mingisuguse ettekujutuse, siis olete küll sügavalt eksinud.

Júlia Kozáková esikalbumi “Manu​š​a” esitluskontserdil võis näha publiku hulgas kohalikke romasid (sellele pildile ei jäänud). Tema bändimehed käisid varem ka sellel kontserdil, kus improviseeritud ühendkoor esitas Tormise loomingut. Neile meeldis.

Õhtu lõpetas minu jaoks Iiri-Eesti lauluvägi. Kui pärast pühalikku kontserti kirikust välja astusin, tervitas üks õllepudeliga võõras tüüp hüüatusega: “Noh, pidu läbi vä!?” Meenus kohe, miks tekkis kunagi alternatiivina Viljandi folgile alkoholivaba festival Hiiu Folk.

Pühapäev, 30. juuli 2023

Lõpuks siis ka paar suvalist hetke viimasest päevast, mil mul said kuulatud Paabel, Varispäivätrio, Le Diable à Cinq ja El Khat.

Viljandi folk lõppes tänavu päris korraliku vihmasajuga. Lahkusin Ando ja sõprade kontserdilt poole üheksa paiku, sest ei viitsinud enam rohkem liguneda. Pärast seda tuli seal veel lõpupidu Zetodega. Päeval olin kuulnud, kuidas mõned tüdrukud, kes olid festivalil kohal algusest peale, rääkisid, et nad ainult Zetode pärast Viljandi tulidki.