Kui sa seda kuuled, siis oled sa üksi. Ainus asi, mis meist on jäänud, on minu hääle kõla. Ma ei tea, kas keegi meist jäi ellu. Kas me võitsime. Kas me kaotasime. Ma ei tea. Ma ei ole isegi kindel, et ma enam tean, mida võit tähendaks. Nii või teisiti on see läbi. Las ma siis räägin sulle, kes me olime. Las ma räägin sulle, kes oled sina.
Nende sõnadega algas kultusseriaali “Person of Interest” (e.k. “Mõrvaennetajad”) viimane hooaeg, mis läinud nädalal viimaks lõpule jõudis – kui vaadata järjest ära seriaali kõik osad, siis kulub selleks umbes viis päeva.
Teadmiseks neile, kes veel ei tea: “Sind jälgitakse. Valitsusel on salajane süsteem, masin, mis jälgib sind iga päev ja iga tund.” Kõnealuses seriaalis läheb sõjaks tehisintellektide vahel, mis on loodud selleks, et aidata ennetada kuritegusid, tabada kurjategijaid enne kuritegude sooritamist.
Huvitav on seejuures tõsiasi, et selle vaatajate arv langes Ameerika Ühendriikides alla kümne miljoni just 2014. aastal, kui leidis lõpuks avalikult kinnitamist, et luureagentuuride kogutud metaandmetele tuginedes tapetakse inimesi. Teema pidanuks olema aktuaalsem kui kunagi varem, ka kriitikud hindasid selle hooaja osasid kõrgemalt kui varasemaid, aga ometigi vaatajate arv langes.
Tänavu, kui sai teatavaks, et ajuvabadele algoritmidele tuginedes võib olla tapetud tuhandeid süütuid inimesi, langes vaatajate arv korraks isegi alla viie miljoni.
Tundub, et mida enam leidis avalikult kinnitamist analoogiliste asjade toimumine päriselt, seda vähem tahtsid ameeriklased seda hoiatavat seriaali näha – kuni seda võis pidada ulmeliseks väljamõeldiseks, millel puudub igasugunegi kokkupuude tegelikkusega, seni vaatajaid jagus, aga kui taolisi asju ei saanud enam kuulutada lihtsalt vandenõuteoreetikute väljamõeldiseks, siis hakkas reiting langema.
Nähtavasti on põhjus selles, et televaatajad otsivad seriaalidest enamasti ikkagi meelelahutust. Kui need muutuvad inimestele pidevaks meeldetuletuseks nende enda valitsuse ebamoraalsest käitumisest, siis on neid psühholoogiliselt raskem vaadata, kuigi seriaal ise võib muutuda aastatega paremaks.
Nüüd jõudis see lõpule ning asemele ei ole tulnud vist ühtegi teist sarja, mis sarnast problemaatikat käsitleks. Kahju.