Kiri EKRE poliitikutele

Käisin eile kuulamas EKRE kõnekoosolekut “Kahekõne rahvaga”, kus Martin Helme ja Jaak Madison kandsid ette oma tavapärast repertuaari. Tahtsin esitada neile tegelikult mõned küsimused, aga kuna otsa tuli TÜVKA omakultuuriakadeemia raames toimunud Martin Pärna loeng “Hingega disainist”, mida samuti kuulda tahtsin, siis pidin lahkuma enne kui järg jõudis küsimustele vastamiseni, mistõttu saatsin need neile hiljem postkasti.

Lugupeetud poliitikud,

käisin 12. aprillil Viljandis kuulamas teie kõnekoosolekut “Kahekõne rahvaga”, kuid lahkusin enne kui järg jõudis küsimustele vastamiseni, mistõttu edastan teile oma küsimused kirjalikult.

Te räägite vajadusest taastada Euroopat tabanud rändekriisi tõttu passikontroll Eesti ja Soome ning Eesti ja Läti vahel. Kas ei oleks mõistlikum, kui tõesti piiride sulgemiseks läheb, toetada lihtsalt passikontrolli taastamist Leedu-Poola ja Taani-Saksa piiridel? Miks te tahate raisata vahendeid selle peale, et muuta raskemaks eestlaste käimist Soomes ja Lätis ning soomlaste ja lätlaste käimist Eestis?

Martin Helme: “Ei ole mõistlikum. Taani-Saksa piir muide on praegu juba valve all, aga see ei aita meid. Meie probleem on selles, et me ei kontrolli Rootsist ja Soomest saabuvaid inimesi ja neis riikides on väga palju elementi, keda me ei tohiks üle piiri lubada. Lisaks ei valva me ju tegelikult jätkuvalt oma idapiiri. Territooriumi kontroll on suveräänse riigi vältimatu osa ja seda teistele riikidele ei saa jätta. Piiri valvamine ei ole vahendite raiskamine, vaid turvalisuse tagamise üks osa.”

Kas vastab tõele, et EKRE kavatseb tulla järgmisel aastal kohalikel valimistel Viljandis välja oma parteinimekirjaga, mille esinumbriks pannakse Jaak Madison (nagu 2013. aastal toodi siia Keskerakonna esinumbriks Priit Toobal)? Kui see on nii, siis millised on tema senised sidemed ja kokkupuude meie linnaga? Ja milline on teie seisukoht plaanide osas, mis puudutavad Viljandi linna ja valla ühinemist?

Martin Helme: “Seda, et paneme seal välja oma nimekirja võin kinnitada. Kes on nimekirjas ja kes seda veab pole praegu paika pandud, kuid seda ei otsusta mina või erakonna juhatus, vaid ikka kohalik osakond. Jaak Madison on Järva-Viljandi ringkonna esimees ja kandideeris riigikogu valimistel selles ringkonnas. Kindlasti on selles nimekirjas kohalikke inimesi. Madisoni kandideerimine on hetkel küll puhas spekulatsioon. Viljandi linna ja valla ühinemise osas peaks küsima rahvahääletustega arvamust kohalikelt elanikelt.”

Te räägite, et Marina Kaljurand ei tohiks saada Eesti presidendiks, sest ta on venelane. Ise soovite näha sellena enda juhti Mart Helmet, kes on korduvalt avalikult hoobelnud, et ka tema on osaliselt vene päritolu. Miks te olete nii kahepalgelised ja teete Eesti Vabariigi kodanikel vahet rahvuse järgi? Ennast konservatiivideks nimetavad poliitikud peaksid ju teadma, et see riik loodi teistel alustel.

Martin Helme: “Mardi ema vanavanaema isa oli tõesti venelane. Kas see on võrreldav Kaljurannaga, kelle ema on venelane ja isa Läti venelane. Vist on midagi muud? Me oleme rahvuslased, me arvame tõepoolest, et rahvusel on tähtis roll inimese identiteedis.”

Loodetavasti leiate aega nendele küsimustele vastamiseks!

Andres Laiapea,
üks rahva hulgast

Rahustuseks olgu öeldud, et homsest läheb siin edasi tavapärasel kultuurilainel. Kui nimetatud poliitikutelt peaks saabuma vastus, siis panen selle muutmata kujul täienduseks käesolevasse postitusse. Neid küsimusi võivad neile aga loomulikult esitada ka kõik teised, näiteks need tüübid, kes nimetavad ennast ajakirjanikeks. Rahval oleks võib-olla huvitav teada, mida nende peale vastatakse.

Täiendus: Martin Helme vastused sai lisatud küsimuste vahele, ta vastas ka Jaak Madisoni eest.