Viljandis elav kunstikoguja R. Paul Firnhaber, kelle kodugaleriis avatud näitusest oli lühidalt juttu kevadel, sai täna kaheksakümne aastaseks. Kondase Keskuses avati sel puhul seitse väikest näitust, mis võtavad enda alla viis ruumi, tema kogust pärit asjadest.
Üldpealkirja “Leiud” all on pandud välja kõige erinevamaid töid: 19. sajandist pärit Honoré Daumier‘ karikatuuridest fotodeni biitlitest ja Bob Dylanist, ajakirjade Time ja Life kaanepiltidest surmatantsu kujutisteni (Firnhaberi eriline kirg, avamisel mainis ta ka Bernt Notke kuulsat temaatilist maali), vanadest ikoonidest hindu jumalate väikeste kujukesteni, Reinhold Marxhauseni meisterdistest Hiinas valmistatud plastmassist Karupoeg Puhhini – viimane kuulub kollektsiooni nimega “Lemmikud”, kus on muu hulgas veel näiteks 1969. aasta Woodstocki festivali plakat (originaal, hästi kulunud).
Kondase Keskuse kuraator Mari Vallikivi andis pidulikul üritusel ülevaate Firnhaberi eluloost, juubilar ise rääkis samas lähemalt näitustega seonduvast. Hiljem peeti veel kolm pikemat ettekannet, näiteks Tiia Toomet rääkis Tartu Mänguasjamuuseumi rajamisest jne.
Näitused jäävad avatuks 13. novembrini. Kondase Keskus on avatud K-P 10-17 ja igal laupäeval alates kella kaheteistkümnest peaks olema seal nüüd kohal ka Firnhaber ise, et huvilistele seal näha olevatest asjadest rääkida. Võimaluse korral tasub teda kindlasti kuulama minna, neid asju seal vaadata.
Juba esmaspäeval avati Sakala Keskuses (avatud E-R 10-19) aga Firnhaberi enda loomingust koostatud ülevaatenäitus (erinevatest fotodest siiditrüki- ja kollažtehnikas teosteni), mis jääb avatuks 4. novembrini. Mina käisin seda vaatamas kolmapäeval ja tõin sealt nüüd eraldi välja juuresoleva pildi.
LIFE oli omal ajal küllaltki populaarne ajakiri, umbes selline nagu Eestis kunagi Pilt ja Sõna. Firnhaber ise on kirjutanud selle kollaaži juurde: “Ajakirja “LIFE” (“Elu”) kaanelogo on teatavasti tumepunane. See kollaaž räägib “üheksast viieni elu” igavast rutiinist. Aastatega on värvid kollaažil pleekinud. Mõned aastad tagasi andsin teosele uue nime. Mulle meeldib mõte, et ka kunst muutub.”
Algselt oli selle teose nimi “LIFE 9 to 5” ehk “ELU üheksast viieni”, millest sai siis 2013. aastal ümbernimetamise tulemusel “LIFE Fades” ehk “Elu tuhmub”. Selle taustainfoks veel nii palju, et ajakiri LIFE hääbus vaikselt, eksisteerides lõpuks vaid veebilehe kujul, mis sisaldas fotoarhiivi, aga 2012. aastal sai sellegi aeg viimaks ümber. LIFE Fades…