Valge Kampsun Jaak Madisonile!

Esitasin Valge Kampsuni kandidaadiks katuseraha jagavad riigikogulased. Tegemist on korruptsiooniohtliku, läbipaistmatu praktikaga, mille abil poliitikud üritavad osta kodanike lugupidamist, kuid laskuvad seda tehes pahatihti huvide konflikte sisaldava sahkerdamiseni.

Vabaühenduste liit EMSL on teinud ettepaneku lõpetada katuseraha jagamine Riigikogus ja kehtestada riigieelarve seadusega reegel, et regionaalseid investeeringutoetusi võib anda üksnes avaliku konkursi alusel. Katuseraha jagamist on juba aastaid tauninud ka ühing Korruptsioonivaba Eesti.

Kandidaadiks on esitatud muidugi kõik katuseraha jagavad riigikogulased, kuid eraldi väärib esile tõstmist Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja sinna kuuluv Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Jaak Madison, kelle käitumine on olnud selles osas kõige kahepalgelisem ja silmakirjalikum.

EKRE programmis on öeldud, et “maksumaksja rahast avalikes huvides tehtavad kulutused peavad olema arusaadavad ja kontroll nende üle mõjus”, kuid sellele vaatamata toetab erakond katuseraha jagamise läbipaistmatut protsessi. On sõlmitud koguni hämaraid diile, millega peideti erakonna poolt kanditavaid summasid.

Valge Kampsuni personaalseks saajaks sobib nüüd kõige paremini Jaak Madison (fotol), sest tema puhul on selline kahepalgelisus ja silmakirjalikkus ilmnenud kõige äärmuslikumal kujul: Madison suunas käesoleva aasta riigieelarvest 15 tuhat eurot Eesti Sõjameeste Sakala Ühingu kaudu sihtasutusele mälestusselts “Artur Sirk”, mille üks juhatuse liige on tema ise. Tuleva aasta eelarvest tahetakse saata sama teed 17 tuhat eurot.

Asja muudab eriti groteskseks see, et Artur Sirk, kelle ausamba rajamiseks see raha peaks minema, võitles omal ajal vabadussõjalaste liikumise ühe juhina järjekindlalt sarnaste skeemitamiste vastu. Nüüd on tekkinud skisofreeniline olukord, kus talle ausamba rajamist toetatakse võtetega, mida Sirk ise oleks kahtlemata tauninud. Leian, et Madison väärib selle eest teole vastavat tunnustust.

“Kui keegi tuleb ütlema, et see on korruptiivne, siis loomulikult… on sigasid, on mölakaid, kes tõesti tahavadki ilmselt sahkerdada ümber nurga, aga need kõik on avalikud. Võtke ükshaaval ette, võtke need projektid ette, kes eraldas, kui palju, kes seal seotud on – see on üks läbipaistvamaid rahasid üldse, mis on,” õigustas Madison ise eile telesaates “Foorum” katuseraha jagamist.

PS. Eesti Sõjameeste Sakala Ühingu juhatuse liikmeteks on ametlikult paar vana sõjaveterani, kuid reaalselt ajab selle asju siinkohal viidatud artikli autor Jaanika Kressa, kelle juurde Madison viimaste kohalike valimiste eel ka enda (fiktiivse) elukoha registreeris, et saaks kandideerida nüüd Viljandis. Nende puhul on selline ebaaus käitumine seega juba väljakujunenud muster.